Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Külliye’de 3.5 saat süren Kabine toplantısına başkanlık etti. Ardından yaptığı konuşmasında, dünyadaki ve özellikle Avrupa coğrafyasındaki gelişmeleri yakından izleyerek Kovid-19 salgınıyla mücadele stratejisini sürekli güncellediklerini belirtti. “Kontrollü normalleşme” döneminin ayrıntılarını açıkladı.

Erdoğan, her hafta risk durumuna göre illerin renklerinin yeniden tespit edileceğini, ayrıca her iki haftada bir de normalleşme uygulamasının güncelleneceğini belirtti.

İllerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine göre açılmasına karar verildi. Buna göre, iller

1) Düşük riskli (mavi),

2) Orta riskli (sarı),

3) Yüksek riskli (turuncu)

4) Çok yüksek riskli (kırmızı)

olarak gruplandırıldı.

1)DÜŞÜK RİSKLİ (MAVİ) İLLER

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Covid-19’da düşük riskli (mavi) iller olarak açıklandı.

2)ORTA RİSKLİ (SARI) İLLER

Ankara’nın yanı sıra Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars da orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

3)YÜKSEK RİSKLİ (TURUNCU) İLLER

İstanbul ve İzmir’in yanı sıra Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan, Covid-19 vakaları bakımından yüksek riskli (turuncu) iller oldu.

4)ÇOK YÜKSEK RİSKLİ (KIRMIZI) İLLER

Covid-19 vakalarına göre, Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride açıklandı. 

***“Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Ülkemizin tamamında 21.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecek.

***Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır.

***Düşük ve orta riskli illerde ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başlanacaktır.

***Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

***Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

***Kamunun çalışma saatleri, tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

***Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

***Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir.

***Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.” Buna göre, yüksek riskli (turuncu) kategoride yer alan İstanbul ve İzmir’de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması bir süre daha pazar günü devam edecek. Orta riskli (sarı) kategoride yer alan Ankara’da ise tamamen kalkacak.

***Yüz yüze eğitime katılım, veli rızasına bağlı olacak.

***Düşük ve orta riskli illerde; okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün, ortaokul 5, 6, 7’nci sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, ortaokul 8’nci sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12- 22 saat, lise hazırlık 9, 10, 11’inc i sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, lise 12’nci sınıflarda haftada 16-24 saat eğitim olacak.

***Yüksek ve çok yüksek riskli illerde; okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, 8’inci sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12- 22 saat, 12’nci sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16- 24 saat olarak gerçekleşecek.

***Liselerdeki sınavlar 8 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren yüz yüze gerçekleştirilecektir.

***Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir