Corona Tatili

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsüne karşı her ülke tedbir almasına rağmen virüs dünyaya yayılmaya devam ediyor.

ÇİN’İN VUHAN KENTİNDEKİ TÜRK VATANDAŞLARI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı Çin’in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarını getirecek uçak, 31 Ocak 2020 tarihinde askeri kargo uçağı ambulansa dönüştürülerek , Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan Çin’e hareket etti. 1 Şubat’ta Türk vatandaşlarını yurda getirmek üzere Çin’in Vuhan kentine giden askeri uçak 42 kişiyi alarak saat 21.00 sularında Etimesgut Havaalanı’na indi.

ÇİN’DEN GELEN TÜM UÇUŞLAR DURDURULDU

Bilim Kurulu’nun önerisiyle 5 Şubat’tan itibaren Çin’den gelen tüm uçuşlar durduruldu.

TÜRKİYE-İRAN HUDUT KAPILARI KAPATILDI

Virüsün İran’da da görülmesi üzerine sınırda da gerekli tedbirler alındı.

23 Şubat’ta Türkiye ile İran arasındaki kara hudut kapıları saat 17.00 itibarıyla kapatıldı.


Bu kapsamda, Coronovirüs zirvesi toplandı.

Tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, küresel bir salgın haline gelen Corona virüsüne karşı Türkiye’nin etkin ve başarılı bir mücadele verdiğini söyleyerek okulların da tatil olduğunu açıkladı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

“Ara tatil öne alındı. İlkokul, ortaokul ve liseler 16 Mart 2020’den itibaren bir hafta tatil edilecek” ifadesini kullandı. Kalın, üniversitelerin de 16 Mart’tan itibaren 3 hafta tatil edildiğini açıkladı. 

23 MART’TAN İTİBAREN UZAKTAN EĞİTİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında tedbirler paketi kapsamında bir dizi kararlar alındığını açıklayan Kalın, şu ifadeleri kullandı:

* İlk, orta ve lise okulları 16 Mart tarihinden itibaren 1 hafta tatil edilecek. Ara tatil önceye alınmış olacak. 23 Mart tarihi itibariyle de uzaktan eğitim yöntemiyle internetten ve televizyon kanallarından öğrencilerimizin eğitimlerine devam etmeleri imkanı sağlanacak.

* Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptı. Üniversitelerle ilgili 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta boyunca üniversitelerimizde tatil edilecektir.

* Bu 3 haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından telafi edileceği konusu YÖK koordinasyonunda belirlenecek usul ile üniversitelerle istişare etmek suretiyle eğitim programı tanzim edilecek. Üniversite eğitiminde kaybın olmaması için gerekli tedbirler alınacak.

* Spor müsabakalarının Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alınDI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir